Új versenysorozat indul a magyar tájfutóknak

Új hazai versenysorozatot indított a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség a Sprint Ligával. A Liga az első évben 3 futamból fog állni. A nyitó futam Szentgotthárdon lesz május 22-én.

Az elmúlt 2 évtizedben került előtérbe a rövidtávú futás és a sprintfutás. A rövidtávú futamokat az erdei versenyekkel szemben városi környezetben bonyolítják le, melynek átlagos ideje 12-15 perc. Ennyi idő alatt 3,5-4,5 km távot lehet megtenni, a győztes pedig az, aki a térképen lévő összes ellenőrzőpontot sorrendben megfogja és elsőként ér célba.

Ennek a sportnak a népszerűségét jól mutatja, hogy 2020-től kettévált az erdei és a sprint szakág világbajnoksága is. A páros években a városi, a páratlan években pedig az erdei rövidtávú világbajnokságot rendezik meg. Tavaly kénytelenek voltak elhalasztani a versenyt, de 2022-ben önállóan rendezik meg az első sprint vb-t. A városi tájfutóversenyeket jobban kedvelik a szurkolók és a média szereplői, mert könnyebben közvetíthetők, mint az erdei versenyek.

A Magyar Tájékozódási Futó Szövetség idén első alkalommal hirdette meg a Sprint Ligát. A rövidtávú tájfutás ezzel önálló versenysorozatot kap itthon. A verseny 3 futamból fog állni, melynek nyitó futama májusban Szentgotthárdon, a második futama júniusban lesz megtartva Óbudán. A döntő várhatóan októberben kerül megrendezésre, egyelőre nem jelöltek meg pontos helyszínt és időpontot. A döntő futam vadászrajtos lesz, az első két egyéni indításos futamon elért eredmények alapján. A győztes az lesz, aki elsőként átszakítja a célszalagot.

A női mezőnyben nemzetközileg kiemelkedő versenyzők indulnak, akik legjobban esélyesek a győzelemre: Weiler Virág (Tabáni Spartacus), ő rövidtávon egyetemi világbajnokságot nyert, valamint a szintén rövidtávon világbajnoki harmadik helyezést elérő, országos bajnoki címvédő Gárdonyi Csilla (MOM-Hegyvidék). A férfiaknál is szoros a mezőny, mert a tavalyi győztes Tugyi Levente (Diósgyőri VTK) legnagyobb kihívója a junior korú Jónás Ferenc (Szegedi VSE) vagy Bakó Áron (Tabáni Spartacus) akit a tavalyi év távfutójának választottak. Rajtuk kívül még 34 versenyző esélyes az első helyre.