Sporthírek

Interjú Shinan Furkó Kálmán 7 danos Kyokushin karatemesterrel

Interjú Shinan Furkó Kálmán 7 danos Kyokushin karatemesterrel
Február 14-én Nyíregyházán, a Bujtosi Szabadidőcsarnokban kerül megrendezésre a GAZ.HU HUNGARIAN OPEN Nemzetközi Kyokushin Karate verseny, ennek alkalmából készített interjút a Fight.hu Shinan Furkó Kálmán 7 danos Kyokushin karatemesterrel, a magyarországi Kyokushin karate alapítójával.
- Mikor és hogyan ismerkedett meg ezzel a harcművészeti ággal?

- A magyarországi kyokushin 1972-ben jött létre. Mészáros Attila shihan ’57-ben került el Magyarországról Svédországba, és 32 éves fiatalemberként visszatérve hallotta, hogy a Testnevelési Főiskolán karatéval foglalkoznak. Egyik este átjött arra a dzsúdó edzésre, ahová én is jártam, és tartott nekünk kyokusin edzéseket. Olyannyira megtetszett, hogy ebből egy máig tartó kapcsolat lett. Ezután megismertem Sosai Masutatsu Oyamát, a Kyokushin Karate megalkotóját, aki koreai származású japánban élő karatemester volt. Kialakult ezáltal egy kapcsolat a magyarok és a japánok között, ami a máig is tart. Majd megalakult a Magyar Kyokushin Karate Szervezet, amely az egyik legnagyobb karate szervezet Magyarországon. Az alapítónk, Oyama Masutatsu 15 évvel ezelőtt elhunyt, s az addig egységesnek tűnő Nemzetközi Kyokushin Szervezet is több kisebb szervezetre bomlott, de nagy különbségek nincsenek ezek között a szervezetek között.

 

Furkó Kálmán 7 danos Kyokushin karatemester

Furkó Kálmán 7 danos Kyokushin karatemester, a magyarországi Kyokushin Karate alapítója

 

- Hogyan alakult ki a kyokushin karate?

- Az 1900-as évek elején még családi harcművészetként indult a karate. A mesterek köré csoportosult 10-20 ember, és mindenki tanította a maga karatéját. Akkoriban nem is voltak versenyek, de persze mindig volt pár fiatal, akik szerették volna kipróbálni magukat versenyhelyzetben is. Vetélkedtek , elkezdtek gyakorolni és lassan kialakult a versenykarate.

Sosai Oyama is megalkotta a maga stílusát az 50-as években, és a Kyokushin nevet adta neki.

Felkészítési rendszere, az edzései eltérő volt a többitől.. Az ebben megjelenő küzdelem contact karate lett, a versenyszabálya szerint fejre nem volt szabad ütni, mert az nagyon veszélyes puszta kézzel. De ezen kívül a test bármely részét lehetett ütni, rúgni, és aki föladta vagy nem tudta folytatni a harcot, az vesztett. Szerintem ez a mai napig is a legtisztább küzdelem, hiszen itt meg kell rúgni, ütni az ellenfelet és ezt ki kell bírni.

 

- Kinek ajánlja ezt a stílust, mely korosztály tudja leginkább elsajátítani?

Mindenkinek. Minden korosztály a fiatal korú a közép korú és az idősebb korosztály is megtalálhatja a maga elfoglaltságát.

- Régen csak a felnőtteknek volt küzdelem, de ma már rengeteg karate iskola van, sokféle karate stílus, és már a 6-8 éves gyerekek is gyakorolják, de az idősek is részt vesznek senior versenyeken. Ahhoz, hogy valaki érett karate mester legyen 15-20 évnyi gyakorlás szükséges, valamint az, hogy megértse, magáénak vallja a filozófiát és megpróbáljon eszerint élni.

Kovács Tünde - Fight.hu

Szólj hozzá a fórumban! - MCOnet Fight-Küdősport fórum - Fight.hu fórum